Nagrody
- zwycięstwo
- nominacja
Golden Globes
-
2001 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Best Original Song)
Cannes Film Festival
-
2011 -
Melancholia (2011)
(Golden Palm - Official Competition) -
2009 -
Antychryst (2009)
(Golden Palm - Official Competition) -
2005 -
Manderlay (2005)
(Golden Palm - Official Competition) -
2003 -
Dogville (2003)
(Golden Palm - Official Competition) -
2000 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Golden Palm - Official Competition) -
1998 -
Idioci (1998)
(Golden Palm - Official Competition) -
1996 -
Przełamując fale (1996)
(Golden Palm - Official Competition) -
1996 -
Przełamując fale (1996)
(Grand Prize) -
1991 -
Europa (1991)
(Golden Palm - Official Competition) -
1991 -
Europa (1991)
(Jury Prize) -
1991 -
Europa (1991)
(Grand Prix of the Superior Technical Commission) -
1987 -
Epidemia (1987)
(Un Certain Regard) -
1984 -
Element zbrodni (1984)
(Golden Palm - Official Competition) -
1984 -
Element zbrodni (1984)
(Grand Prix of the Superior Technical Commission)
Karlovy Vary International Film Festival (KVIFF)
San Sebastián International Film Festival
-
2006 -
Szef wszystkich szefów (2006)
(Golden Shell for Best Film)
New York Film Critics Circle Awards
-
2011 -
Melancholia (2011)
(Best Director) -
1996 -
Przełamując fale (1996)
(Best Director)
César Awards
-
2004 -
Dogville (2003)
(Best European Union Film)
Polskie Nagrody Filmowe: Orły
-
2015 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Najlepszy film europejski) -
2012 -
Melancholia (2011)
(Najlepszy film europejski)
European Film Awards
-
2014 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Best Film) -
2014 -
Nimfomanka, część II (2013)
(Best Film) -
2014 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Audience Award for Best Film) -
2014 -
Nimfomanka, część II (2013)
(Audience Award for Best Film) -
2011 -
Melancholia (2011)
(Best Film) -
2011 -
Melancholia (2011)
(Best Director) -
2011 -
Melancholia (2011)
(Best Screenwriter) -
2009 -
Antychryst (2009)
(Best Director) - 2008 - (Achievement in World Cinema)
-
2003 -
Dogville (2003)
(Best Film) -
2003 -
Dogville (2003)
(Best Director) -
2003 -
Pięć nieczystych zagrań (2003)
(Best Documentary Film) -
2003 -
Dogville (2003)
(Best Screenwriter) -
2003 -
Dogville (2003)
(People's Choice Award Best Director) -
2000 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Best Film) -
2000 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(People's Choice Award Best Director) -
1998 -
Idioci (1998)
(Best Screenwriter) -
1996 -
Przełamując fale (1996)
(Best Film) -
1996 -
Przełamując fale (1996)
(FIPRESCI Prize)
Guldbagge Awards
-
1996 -
Przełamując fale (1996)
(Best Foreign Film)
Sun in a Net Awards
-
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Foreign Film)
AACTA International Awards
-
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Direction) -
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Screenplay)
Tallinn Black Nights Film Festival
-
2000 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Audience Award)
Goya Awards
-
2012 -
Melancholia (2011)
(Best European Feature) -
2004 -
Dogville (2003)
(Best European Feature) -
2001 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Best European Feature) -
1997 -
Przełamując fale (1996)
(Best European Feature)
Sitges Film Festival
-
1991 -
Europa (1991)
(Best Feature Length Film)
Robert Awards (Danish Film Awards)
-
2023 -
Królestwo - Exodus (2022)
(Best Danish Television Series) -
2019 -
Dom, który zbudował Jack (2018)
(Best Danish Film) -
2019 -
Dom, który zbudował Jack (2018)
(Best Director) -
2019 -
Dom, który zbudował Jack (2018)
(Best Original Screenplay) -
2015 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Best Danish Film) -
2015 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Best Director) -
2015 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Best Original Screenplay) -
2015 -
Nimfomanka, część I (2013)
(Audience Award) -
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Danish Film) -
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Director) -
2012 -
Melancholia (2011)
(Best Screenplay) -
2010 -
Antychryst (2009)
(Best Danish Film) -
2010 -
Antychryst (2009)
(Best Director) -
2010 -
Antychryst (2009)
(Best Screenplay) -
2007 -
Szef wszystkich szefów (2006)
(Best Screenplay) -
2006 -
Manderlay (2005)
(Best Danish Film) -
2006 -
Manderlay (2005)
(Best Director) -
2006 -
Manderlay (2005)
(Best Screenplay) -
2004 -
Dogville (2003)
(Best Danish Film) -
2004 -
Dogville (2003)
(Best Director) -
2004 -
Dogville (2003)
(Best Screenplay) -
2001 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Best Director) -
1997 -
Przełamując fale (1996)
(Best Danish Film) -
1997 -
Przełamując fale (1996)
(Best Screenplay) -
1995 -
Królestwo (1994)
(Best Screenplay) -
1992 -
Europa (1991)
(Best Danish Film) -
1985 -
Element zbrodni (1984)
(Best Danish Film)
Independent Spirit Awards
-
2012 -
Melancholia (2011)
(Best International Film) -
2001 -
Tańcząc w ciemnościach (2000)
(Best International Film) -
1997 -
Przełamując fale (1996)
(Best International Film)
Amanda Awards
-
1996 -
Przełamując fale (1996)
(Best Nordic Film (Nordic Amanda))
Norwegian International Film Festival Haugesund
-
2003 -
Dogville (2003)
(The Norwegian Critics Award)
Avoriaz International Fantastic Film Festival
-
1985 -
Element zbrodni (1984)
(Grand Prize)
Scenarzysta
Filmy | |
---|---|
2018 |
Dom, który zbudował Jack |
2013 |
Nimfomanka, część I |
Nimfomanka, część II |
|
2011 |
Melancholia |
Selma Jezková - scenariusz oryginalny |
|
2009 |
Antychryst |
2007 |
Młode lata Eryka Nietzschego |
2006 |
Szef wszystkich szefów |
2005 |
Manderlay |
2004 |
Moja droga Wendy |
2003 |
Dogville |
2000 |
Tańcząc w ciemnościach |
1998 |
Idioci |
1996 |
Przełamując fale |
1991 |
Europa |
1988 |
Medea (film telewizyjny) |
1987 |
Epidemia |
1984 |
Element zbrodni |
1982 |
Befrielsesbilleder (film studencki) |
Seriale | ||
---|---|---|
2022 |
Królestwo |
|
Exodus (S03E05) |
||
Barbarossa (S03E04) |
||
Storebror (S03E03) |
||
więcej odcinków (2) | ||
2005 |
Klovn |
|
It's a Jungle Down There (S02E06) |
||
1997 |
Królestwo |
|
Pandæmonium (S02E04) |
||
Gargantua (S02E03) |
||
Trækfugle (S02E02) |
||
Mors in Tabula (S02E01) |
||
1994 |
Królestwo |
|
De levende døde (S01E04) |
||
Et fremmed legeme (S01E03) |
||
Alliancen kalder (S01E02) |
||
Den hvide flok (S01E01) |
||
Lærerværelset |
Dokumentalne | |
---|---|
2003 |
Pięć nieczystych zagrań |
2000 |
De udstillede |
Programy | |
---|---|
1996 |
Marathon |
Krótkometrażowe | |
---|---|
2010 |
Dimension 1991-2024 |
2003 |
Dogville: The Pilot |
1980 |
Nocturne (film studencki) |
1979 |
Mynte - den lyksalige |
1977 |
Ogrodnik orchidei |
1971 |
En blomst |
1970 |
Hvorfor flygte fra det du ved du ikke kan flygte fra? |
1969 |
En røvsyg oplevelse |
Et skakspil |
|
1968 |
Nat, skat |
1967 |
Turen til Squashland |
Reżyser
Filmy | |
---|---|
2018 |
Dom, który zbudował Jack |
2013 |
Nimfomanka, część I |
Nimfomanka, część II |
|
2011 |
Melancholia |
2009 |
Antychryst |
2007 |
Kocham kino |
2006 |
Szef wszystkich szefów |
2005 |
Manderlay |
2003 |
Dogville |
2000 |
D-dag (film telewizyjny) |
D-dag - Lise (film telewizyjny) |
|
Tańcząc w ciemnościach |
|
1998 |
Idioci |
1996 |
Przełamując fale |
1991 |
Europa |
1988 |
Medea (film telewizyjny) |
1987 |
Epidemia |
1984 |
Element zbrodni |
1982 |
Befrielsesbilleder (film studencki) |
Seriale | ||
---|---|---|
2022 |
Królestwo |
|
Exodus (S03E05) |
||
Barbarossa (S03E04) |
||
Storebror (S03E03) |
||
więcej odcinków (2) | ||
1997 |
Królestwo |
|
Pandæmonium (S02E04) |
||
Gargantua (S02E03) |
||
Trækfugle (S02E02) |
||
Mors in Tabula (S02E01) |
||
1994 |
Królestwo |
|
De levende døde (S01E04) |
||
Et fremmed legeme (S01E03) |
||
Alliancen kalder (S01E02) |
||
Den hvide flok (S01E01) |
||
Lærerværelset |
Dokumentalne | |
---|---|
2007 |
Cinema16: European Short Films |
2003 |
Pięć nieczystych zagrań |
1980 |
Dokumentarøvelsen - Lolita (film studencki) |
Teledyski | |
---|---|
1998 |
Lars Von Trier & The Idiot All Stars: You're a Lady |
1994 |
Joachim Holbek: The Shiver |
1989 |
Laid Back - Baker Man |
Krótkometrażowe | |
---|---|
2010 |
Dimension 1991-2024 |
2007 |
Occupations |
2003 |
Dogville: The Pilot |
1981 |
Den sidste detalje |
1980 |
Historien om de to ægtemænd med alt for unge koner (film studencki) |
Nocturne (film studencki) |
|
1979 |
Døden (film studencki) |
Mynte - den lyksalige |
|
1977 |
Ogrodnik orchidei |
1971 |
En blomst |
1970 |
Hvorfor flygte fra det du ved du ikke kan flygte fra? |
1969 |
En røvsyg oplevelse |
Et skakspil |
|
1968 |
Nat, skat |
1967 |
Turen til Squashland |
Aktor
Filmy | |
---|---|
2012 |
MENTALLUSIONS: Radical Eclectic Films of Benjamin Meade |
2007 |
Kocham kino |
Młode lata Eryka Nietzschego |
|
2006 |
Szef wszystkich szefów - narrator |
2000 |
D-dag (film telewizyjny) |
1998 |
Idioci |
1991 |
Europa |
1989 |
En verden til forskel |
1987 |
Epidemia |
1984 |
Element zbrodni |
1980 |
Kaptajn Klyde og hans venner vender tilbage |
Seriale | ||
---|---|---|
2022 |
Królestwo |
|
Exodus (S03E05) |
||
Barbarossa (S03E04) |
||
Storebror (S03E03) |
||
więcej odcinków (2) | ||
2005 |
Klovn |
|
Kgl. Hofnar (S02E05) |
||
1997 |
Królestwo |
|
Pandæmonium (S02E04) |
||
Gargantua (S02E03) |
||
Trækfugle (S02E02) |
||
Mors in Tabula (S02E01) |
||
1994 |
Królestwo |
|
De levende døde (S01E04) |
||
Et fremmed legeme (S01E03) |
||
Alliancen kalder (S01E02) |
||
Den hvide flok (S01E01) |
Teledyski | |
---|---|
1998 |
Lars Von Trier & The Idiot All Stars: You're a Lady |
1994 |
Joachim Holbek: The Shiver |
Krótkometrażowe | |
---|---|
2007 |
Occupations |
1999 |
Dogma 95, a serious game? |
Kopisten |
|
1980 |
Nocturne (film studencki) |
1979 |
Mynte - den lyksalige |
1977 |
Ogrodnik orchidei |
1969 |
Hemmelig sommer |
Operator
Filmy | |
---|---|
1998 |
Idioci |
Krótkometrażowe | |
---|---|
1979 |
Mynte - den lyksalige |
1977 |
Ogrodnik orchidei |
1971 |
En blomst |
1970 |
Hvorfor flygte fra det du ved du ikke kan flygte fra? |
1969 |
En røvsyg oplevelse |
Et skakspil |
|
1968 |
Nat, skat |
1967 |
Turen til Squashland |
Montażysta
Krótkometrażowe | |
---|---|
1971 |
En blomst |
Gość
Programy | |
---|---|
2018 |
Hollywood Insider |
2008 |
The 2008 European Film Awards |
2004 |
At the Movies |
Sunshine Airlines |
|
1992 |
Gomorron |
1984 |
Cinema 3 |
Panel sterowania
Fanklub
(3 162)- belldandy reżyser
- venus reżyser
- liborek_ reżyser
- paascha reżyser
- playboxguest reżyser
- kyselina scenarzysta
- Ducharme reżyser
- Madsbender scenarzysta
- S.Quentin QUALE reżyser
- Chlupis reżyser
- Allien.9 reżyser
- Allien.9 scenarzysta
- Adam Bernau reżyser
- k212 reżyser
- Payushka reżyser
- Ajantis reżyser
- Vojtino scenarzysta
- Vojtino reżyser
- Webb scenarzysta
- Anderton scenarzysta